15.05.2025 | 17:30 sati
U kontekstu globalnih klimatskih izazova i potrebe za održivim rješenjima u građevinskoj industriji, konoplja se sve više prepoznaje kao ekološki prihvatljiva alternativa tradicionalnim građevinskim materijalima. Ova biljka, poznata po svom brzom rastu i minimalnim zahtjevima za uzgoj, nudi niz prednosti koje je čine idealnim izborom za održivu gradnju.
Konoplja u građevinarstvu: povijest i sadašnjost
Konoplja, sorta kanabisa, stoljećima je igrala ključnu ulogu u graditeljstvu. Zbog svoje iznimne čvrstoće i svestranosti, koristila se u brojnim primjenama – od vlakana za ojačanja do toplinske i zvučne izolacije. Prije betona i čelika, stare civilizacije koristile su konoplju za izradu prozračnih i čvrstih građevinskih materijala. Egipćani su je koristili u užadima i jedrima, presudnim komponentama za gradnju svojih monumentalnih struktura. U Kini je služila za izradu kompozitnih građevinskih materijala, dok su Merovinzi u 6. stoljeću u Francuskoj koristili konopljin mort za izgradnju mostova. Rimljani su svoje građevine ojačavali mortom s dodatkom konoplje.
Danas konoplja doživljava novu renesansu – ne kao relikt prošlosti, već kao simbol održive inovacije. Inovacije poput konobetona i vlaknastih ploča otvaraju prostor za širu primjenu, ne samo u eksperimentalnim projektima, već i u cijelim zajednicama i javnim zgradama.
Svojstva konobetona:
Primjena u Hrvatskoj i regiji
Tvrtke poput Zadružne konopljare i Hempike CoGreen iz Slovenije aktivno razvijaju primjenu konoplje u gradnji. Jednu od prvih kuća lijevanjem u oplatu u Hrvatskoj realizirao je arhitekt Hrvoje Bota. Na europskoj razini, vodeće tvrtke poput IsoHemp (Belgija), Schoentaler (Italija) i UK Hempcrete (Ujedinjeno Kraljevstvo) pioniri su u proizvodnji konopljinih građevinskih materijala.
Predavanje Vesne Šoić
Arhitektica Vesna Šoić, osnivačica Arhitektonskog studija Šoić, poznata je po projektima koji integriraju prirodne materijale u suvremenu arhitekturu. Šoić vodi i Zadružnu konopljaru, gdje istražuje i implementira konoplju u graditeljstvu. Posebno je prepoznata po svom radu na obnovi tradicijskih kuća i valorizaciji kulturne baštine.
Projekt koji će Vesna Šoić predstaviti u Uraniji konkretizira potencijal konoplje kroz primjer kuće za dvije sestre u okolici Zagreba. Riječ je o investitoricama koje su željele zamijeniti život u gradu prirodnijim okruženjem, ali su se zbog previsokih troškova izgradnje tradicionalne drvene kuće okrenule alternativi. U suradnji s arhitekticom Šoić i Zadružnom konopljarom, projekt je razvijen kao kombinacija drvene skeletne konstrukcije i blokova konoplje. Kako bi se zadovoljili građevinski propisi, odabrani su tvornički certificirani blokovi austrijske tvrtke Schönthaler koji se već koriste u brojnim objektima diljem Njemačke, Švicarske i Austrije – uključujući i javne višekatnice.
Predavanje u Uraniji ponudit će uvid u cijeli proces – od ideje i projektiranja do izbora materijala i suradnje s europskim partnerima.
Broj mjesta je ograničen, pa vas molimo da rezervirate svoje mjesto ovdje. Ulaz je slobodan!
Ponedjeljak, 25. 11. 2024.
28.11.2024 | 17:30 sati
Pozivamo vas na četvrto predavanje u ciklusu Održiva Ura: ESG u Fokusu – Powered by Erste, na kojem ćemo istražiti temu "Stanovanje novog doba". Održivo stanovanje više nije samo ideal, već realnost koja oblikuje suvremenu arhitekturu, razvoj urbanih prostora i financiranje novih modela stanovanja.
Ponedjeljak, 21. 10. 2024.
24.10.2024 | 17:30 sati
Pridružite nam se na novom izdanju Održive Ure koje donosi temu ključnu za budućnost urbanih prostora – Urbani vrtovi. U suradnji s Lucasom Werftom, vlasnikom nagrađivanog studija Werft Gardens & Landscapes, istražit ćemo kako urbani vrtovi mogu transformirati naše gradove u održiva i ugodnija mjesta za život.
Nedjelja, 6. 10. 2024.
10.10.2024 | 17:30 sati
S ponosom najavljujemo drugo predavanje u ciklusu ESG u Fokusu, koje organiziramo u suradnji s Erste bankom. Ovaj događaj bavit će se jednom od najvažnijih tema za održivo poslovanje danas – Izvješćima o održivosti.